Güncel Teknoloji Sitesi

Nvidia ve Valve, DLSS’yi Linux Oyunlarına Getirmek İçin Çalışıyor

0 10

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nvidia, Computex 2021’de, Linux sistemlerinde oynanan Windows oyunlarına DLSS desteği getirmek için Valve ile bir işbirliği yaptığını duyurdu. Bu iyi bir haber çünkü DLSS, grafik kalitesini fark edilir şekilde değiştirmeden kare hızlarını kökten iyileştirebiliyor. Ne yazık ki, bu ay itibariyle ilk etapta 60’tan az oyun DLSS’yi destekliyor; bunların kabaca yarısı, DLSS olsun veya olmasın Proton’da oldukça iyi çalışıyordu zaten.

Advertisements
Loading...

DLSS nedir?

Nvidia DLSS

DLSS , Deep Learning Super Sampling’in kısaltmasıdır. Etkili bir şekilde, DLSS düşük çözünürlüklü bir görüntü alır ve anında daha yüksek bir çözünürlüğe dönüştürmek için yapay zekayı kullanır. DLSS’nin etkisi, teknolojiyi destekleyen oyunlarda şaşırtıcı olabilir.

İlginizi Çekebilir!  Xiaomi, Aktif Gürültü Engelleme özellikli FlipBuds Pro'yu piyasaya sürdü

Ne yazık ki, Nvidia DLSS tescillidir ve daha yeni Nvidia kartlarında (RTX 2000 serisi ve üstü) özel donanım gerektirir. Şimdiye kadar Nvidia, bu özelliği, tescilli olan yerel Linux sürücülerinde etkinleştirmedi.

Linux’ta AMD vs Nvidia

Windows’ta DLSS, fiyat uygun ve kart güçlü olsa bile Radeon grafiklerine geçişi düşünmeyi zorlaştıran birkaç Nvidia özelliğinden biridir. Ancak Linux’ta aynı şeyleri söylemek zor.

AMD, ücretsiz ve açık kaynaklı (FOSS) AMDGPU çekirdek modülünü yeniden temel alarak, 2015 yılında Linux için Radeon sürücülerini açık kaynaklı hale getirdi. Bu, hedef kitle için politik olarak doğru bir hareketten daha fazlasıydı; sürücü kalitesini büyük ölçüde artırdı ve Radeon grafiklerini Linux’ta en iyi yüksek performanslı GPU seçeneğine dönüştürdü.AMD’nin açık kaynak sürücülerinden önce, Linux kullanıcıları yeni bir donanım kurarken zorlu bir karar vermek zorundaydılar.

İlginizi Çekebilir!  2021'de En önemli 5 akıllı telefon aksesuarı

Nvidia’dan AMD’ye geçmek, bir Linux oyuncusu için inanılmaz bir deneyim oldu:

Reklam
Loading...
  • Dağıtım havuzlarındaki sürücüler günceldir; doğrudan satıcıdan kod indirmeye gerek yoktur
  • Çekirdek alanında özel kod gerekmez; bu nedenle, Güvenli Önyükleme sistemlerinde önyükleme yapmak için kusurlu çekirdek ve saçma sapan UEFI hileleri gerekmez
  • Ekran yırtılması tamamen ortadan kalktı – videolar yerel video uygulamalarında ve Chrome veya Firefox’ta tarayıcıda sorunsuz çalışıyor.
  • Çökme yok, artefakt yok, garip hatalar yok
  • Satıcı tarafından yazılmış bir kontrol paneli ile yerel ekran yönetimi araçları arasında hiçbir çakışma yok

DLSS yalnızca 50 veya 60 oyun yerine tüm oyunlarda desteklense bile , kare hızı artışı için tüm bunlardan vazgeçmek mantıklı mı Nvidia’nın bunu düşünmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir!  Xiaomi, MIUI 12.5 Alacak 2.Gruptaki Telefonları Duyurdu

AMD’nin Kendi DLSS Benzeri Teknolojisi Yolda

AMD, Computex 2021’de, FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) adını verdiği yapay zeka destekli üst örneklemenin kendi sürümünü duyurdu.

İlginç bir şekilde, FSR, Nvidia GPU’larında bile çalışabiliyor. AMD, FSR’nin GTX 1060 destekli bir sistemde Godfall’u 27 fps’den 38 fps’ye çıkardığını iddia ediyor – yüzde 41’lik bir gelişme.

Ne yazık ki, FSR şimdilik sadece bir vaat – 22 Haziran’a kadar piyasaya sürülmeyecek ve piyasaya sürüldüğü gün Linux için hemen kullanılabilir olup olmayacağına dair bir haber yok. Ayrıca, istediğimiz kadar öncesi ve sonrası görüntü kalitesi örneğine sahip değiliz.

Kaynak: ArsTechnica

Advertisements
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Kabul etmek Daha Fazla